St John's Chambers

St John's Chambers | Opens in a new window
Chambers' Name

St John's Chambers

Head of Chambers Mr Richard Stead, called 1979
Circuit Western
Address 101 Victoria Street
Bristol
BS1 6PU
DX Number 743350 BRISTOL 36
Telephone 0117 923 4700
Fax 0117 929 4821
Email Click here to email St John's Chambers
Website www.stjohnschambers.co.uk
Areas of Expertise
Accountancy
Administrative Law, Constitutional Law and Public Law
Banking
Bankruptcy
Building
Chancery, General
Charities
Children
Clinical Negligence
Commercial Law
Common Law, General
Company Law
Construction
Consumer Protection Advertising, Trade Descriptions, Trading Standards, Product Liability
Coroner
Court of Protection
Criminal Work - General
Defamation and Slander
Discrimination
Ecclesiastical Courts
Education
Employment Law
Environment
Family Law
Farming and Agriculture
Firearms
Fraud
Health & Safety at Work
Housing and Social Welfare
Insolvency
Insurance
Intellectual Property
Landlord & Tenant
Licensing
Local Government and Public Sector
Mediation
Military Law
Military Law & Courts Martial
Partnerships and Business Arrangements
Personal Injury
Planning & Rating
Private Client
Probate
Professional Negligence
Property
Taxation Business
Taxation Personal
Tribunals and Inquiries
Wills & Trusts
Tenants
Mr Richard Stead, called 1979
Mr Christopher Sharp QC (1999), called 1975
Mr Robin Tolson QC (2001), called 1980
Mr Leslie Blohm QC (2006), called 1982
Ms Kathryn Skellorn QC (2014), called 1993
Mr David H Fletcher, called 1971
Mr Ian Bullock, called 1975
Mr Timothy Grice, called 1975
Miss Sheelagh Corfield, called 1975
Mr John Blackmore, called 1983
Mr Robin Neill, called 1979
Mr Charles Auld, called 1980
Mr Peter Wadsley, called 1984
Miss Catriona Duthie, called 1981
Miss Susan Hunter, called 1985
Mr Nicholas Miller, called 1994
Mrs Martha Maher, called 1987
Mr Glyn Edwards, called 1987
Mr Simon Morgan, called 1988
Ms Louise O'Neill, called 1989
Mr Guy Adams, called 1989
Mr Andrew Marsden, called 1994
Miss Kamala Das, called 1975
Mr Thomas R G Leeper, called 1991
Mr John Sharples, called 1992
Mr Andrew Kearney, called 2007
Ms Dianne Martin, called 1992
Prof Roy Light, called 1992
Ms Elizabeth Harris, called 1992
Mr Andrew McLaughlin, called 1993
Mr Adrian Maxwell, called 1993
Ms Sarah Phillimore, called 1994
Mr David Regan, called 1994
Mr James Pearce-Smith, called 2002
Mr John Dickinson, called 1995
Ms Judi Evans, called 1996
Mr Matthew J White, called 1997
Mr Kambiz Moradifar, called 1998
Miss Emma Zeb, called 1998
Mr Julian Horne, called 1998
Mr Alex Troup, called 1998
Ms Abigail Bond, called 1999
Mrs Delia Thornton, called 1999
Mrs Carol Mashembo, called 1999
Miss Vanessa Jane McKinlay, called 2000
Mr Zahid Hussain, called 2001
Ms Rachel Russell, called 2001
Ms Lucy Reed, called 2002
Ms Julia Belyavin, called 2003
Miss Zoe Saunders, called 2003
Miss Rebecca Taylor, called 2003
Mr Christopher Jones, called 2004
Mr Darren Eurwyn Lewis, called 2004
Mr George Rowell, called 2004
Mr Andrew Commins, called 2004
Mr Jody Roy Atkinson, called 2005
Mr Richard Gold, called 2006
Mr Patrick West, called 2007
Mr Charles Coventry, called 2007
Mr Matthew Brunsdon Tully, called 2007
Mr Benjamin Handy, called 2008
Mr Michael Clarke, called 2009
Mr Richard Norman, called 2009
Miss Claire Leonard, called 2009
Mr Oliver Wooding, called 2009
Mr Nicholas Pointon, called 2010
Jessica Wood, called 2010
Charlie Newington-Bridges, called 2011
Mr James Hughes, called 2011
Mrs Jacqueline Humphreys, called 1994
Ms Sarah Knapton, called 2007
Paul Lewis, called 2007
Mrs Katie Hooper, called 2008
Disabled Access Yes
Trainee Numbers 0-5
Frequency of Intake Annual